این مقاله در پزشکی نوشته شده و با برچسب گذاری شده است.

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال روشی برای کاشت دندان بدون جراحی است که امروزه افراد زیادی به دنبال آن هستند. دندانپزشکی دیجیتال در حوزه های مختلف دندانپزشکی از جمله تشخیص، برنامه ریزی درمان، زیبایی شناسی و بازسازی ایمپلنت و پروتز نفوذ کرده است. مرکز تخصصی ایمپلنت دندان ما با استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا بهترین و بهترین خدمات را به بیماران عزیزش ارائه می کند.

ایمپلنت دیجیتال از تیتانیوم ساخته شده است که می تواند با سلول های بدن ارتباط برقرار کند و در استخوان فک کاشته می شود. ایمپلنت های دندانی بهترین جایگزین دائمی  برای دندان های از دست رفته هستند. در ادامه درباره ایمپلنت دیجیتال بیشتر توضیح می دهیم.

مطالعه بیشتر : برای معرفی بهترین پزشکان در زمینه ایمپلنت دندان در تهران از سایت وصل کلیک دیدن فرمایید.

مراحل کاشت ایمپلنت

در  روش سنتی پس از ملاقات با ایمپلنتولوژیست و گرفتن تصویر CBCT در جلسه دوم یا در روز جراحی، لثه بریده می شود و سپس قسمت اولیه ایمپلنت به نام نگهدارنده که نشان دهنده ریشه دندان است بریده می شود. با اندازه گیری های نسبتاً دقیق تصاویر CBCT ساخته می شود و در استخوان فک قرار می گیرد و در جلسه دوم پس از بهبود بخیه ها و التهاب ناشی از ایمپلنت که 3-4 ماه بعد خواهد بود بخشی از ایمپلنتی به نام اباتمنت هیلیلانگ سه هفته بعد از این اباتمنت گذاشته می شود، دومی نصب می شود و پس از فرم دهی در یک یا دو جلسه دیگر، روکش دائمی که معادل روکش دندان است، روی دندان بیمار قرار می گیرد.

اما با روش دیجیتال در روز کاشت فقط یک دهانه کوچک در لثه ایجاد می شود، از آن پس ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و نیازی به برش و دوخت لثه نیست و بعد یک روکش موقت دندان قرار می گیرد تا زمانی که بیمار بتواند به راحتی به فعالیت های روزانه خود بازگردد.

در روش کاشت بدون جراحی، پس از گرفتن تصاویر CBCT، از دهان بیمار اسکن می شود و با ادغام آن با تصاویر CBCT، فرآیند شبیه سازی انجام می شود و سپس مناسب ترین موقعیت ایمپلنت بر اساس کیفیت استخوان فک بیمار تعیین می شود و محل سینوس یا عصب با استفاده از پیشرفته ترین نرم افزار طراحی مشخص می شود.

جراح طرح نهایی را تایید می کند سپس راهنمای جراحی توسط چاپگر سه بعدی تهیه می شود و پس از آن روکش های مصنوعی قرار می گیرد. همچنین جراحی با خونریزی و درد کمتر و با درد کمتر آسیب به نخاع انجام می شود و با توجه به اندازه گیری های انجام شده قرار داده شد و در جلسه اول روی چیزهایی که قرار داده شده بود روکش موقت می گذارند. به این ترتیب با توجه به کاهش درد و آسیب بعد از پیوند، بیمار می تواند فعالیت های روزانه خود را پس از جراحی انجام دهد.

مزایای ایمپلنت دیجیتال

همانطور که گفته شد یکی از بهترین روش های کاشت دندان کاشت دیجیتال می باشد که مزایای زیادی دارد مهمترین مزیت این روش عدم وجود درد و تورم است بنابراین بهبودی طولانی نخواهد بود. مزایای دیگر عبارتند از:

     کاهش زمان کاشت ایمپلنت دندان

 • درد و تورم بعد از کاشت دندان
 • روکش دندان را در اولین جلسه و بلافاصله پس از کاشت انجام دهید
 • بهترین گزینه برای بیماران سیگاری
 • بهترین روش برای دیابتی ها
 • برای بیمارانی با پهنای استخوانی بسیار کوچک که به آنها عمل جراحی پیوند استخوان پیشنهاد شده است، مناسب است.
 • برای کسانی که قد استخوانی پایینی دارند و تحت عمل جراحی جابجایی عصب پیشرفته قرار گرفته اند مناسب است
 • بهترین روش برای کسانی که از روش های کاشت دندان می ترسند
 • پیشگیری از تحلیل استخوان پس از کاشت دندان
 • کاهش خونریزی بعد از کاشت دندان
 • استفاده از مواد غذایی طبیعی بلافاصله پس از کاشت دندان
 • فعالیت های روزانه خود را بلافاصله پس از کاشت انجام می دهید.
 • حفظ لثه بین دندان ها و در نتیجه ایجاد زیبایی در دندان های جلویی و جلوگیری از گیرکردن غذا در دندان های عقبی.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع بیشتر دربارع تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی مقاله ی تفاوت بین ایمپلنت دیجیتال و معمولی چیست را مطالعه فرمایید.

جراحی ایمپلنت دیجیتال چیست؟

با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری سه بعدی برای ارزیابی وضعیت استخوان ها و اعصاب بیمار، دندانپزشک می تواند درمان را با حداقل برش لثه آغاز کند.

با روش دیجیتال، وضعیت استخوان ها و لثه ها در حین جراحی با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری سه بعدی بررسی می شود. با استفاده از این اطلاعات، دندانپزشکان زیبایی دارای گواهینامه می توانند جراحی کم تهاجمی را برنامه ریزی کنند. اگر دندانپزشک کمترین برش را برای ایمپلنت ایجاد کند، نیازی به دوختن دندان و لثه بیمار به هم نیست. جراحی مینیمال برش نیز گزینه بسیار مناسبی برای کاهش خونریزی و تورم بعد از جراحی دندان است. با این حال، برای قرار دادن ایمپلنت با استفاده از روش های سنتی، دندانپزشک باید لثه را تا لبه استخوان برش دهد تا محل عصب و استخوان را پیدا کند.

قالب گیری ایمپلنت دیجیتال

در روش کاشت ایمپلنت کامپیوتری، دندانپزشک ابتدا با کمک اسکنر از ناحیه ای که قرار است کاشته شود عکس می گیرد. در برخی از دستگاه های دندانپزشکی پودر دی اکسید تیتانیوم برای تست هر دو تاج دندان روی دندان ها پاشیده می شود، در برخی از عمل های زیبایی این کار ضروری نیست. معمولا برای این منظور یک دوربین دیجیتال داخل دهانی در دهان بیمار قرار می گیرد و در اطراف غذا حرکت می کند. اکثر تبلت های دیجیتال دارای صفحه نمایشی هستند که می توان تصویر را روی آن مشاهده کرد.

همچنین اکثر سیستم های تصویربرداری دیجیتال با کلیک کردن عکس می گیرند و تصاویر به دست آمده باید برای ایجاد تصویر نهایی به هم بخیه شوند. در برخی از سیستم ها مانند سیستم Lava C.O.S تنها یک تصویر خروجی می شود که حاصل استفاده از فیلم سه بعدی همراه با پخش است. در عین حال تصاویر زنده را روی صفحه نمایش لمسی نمایش می دهد. با تصاویر به دست آمده از این ویدیوی زنده، فرمت دیجیتال نهایی حفظ می شود تا نیازی به قرار دادن داده ها در کنار هم نباشد. حدود یک دقیقه و نیم. ایجاد ردپای دیجیتالی زمان می برد. برداشت دندان مقابل تنها 45 ثانیه طول می کشد.

زمانی که دندانپزشک تصاویر را روی صفحه می بیند، می تواند تصویر را بزرگ یا ویرایش کند تا جزئیات بهتری در مورد آن ببیند و خطاهای احتمالی را متوجه و اصلاح کند.

نتیجه گیری

ابزار دقیق دیجیتال پیشرفت بزرگی در صنعت دندانپزشکی بوده و حامیان بسیاری را به خود جلب کرده است. این روش درمانی محدودیت سنی ندارد و همه افراد می توانند با تیم دندانپزشکی ما مشورت کنند.

 

 

 

لوگو پرگار وب
طراحی سایت و سئو سایت توسط پرگار وب

باریخت مرجع زیبایی و سلامت بانوان ایران است. برای مشاهده انواع روتین پوستی و همچنین مشاهده بهترین سالن ها و مراکز زیبایی و همچنین مطالب آموزشی زیبایی و آرایشی و بهداشتی به باریخت مراجعه کنید.